wtorek, 20 maja 2014

Erich Maria Remarque-Na Zachodzie bez zmianautor: Eric Maria Remarque
tytuł: Na Zachodzie bez zmian
tytuł oryginalny: Im Westen nicht Neues
rok wydania: 1929
wydawca: Propyläen Verlag
W imię "miłości do ojczyzny" namawiani przez nauczycieli młodzi chłopcy zaciągaja się do wojska. Są młodymi Niemcami. Wierzą, że wojna skończy sie szybko zwycięstwem ich państwa. Jednak konfrontacja z wojenną rzeczywistością burzy ich wyobrażenia o obowiązku obrony ojczyzny. No bo jaki jest sens strzelać i zabijać takich samych jak oni chłopaków? Dlatego że są innej narodowości? I co będzie po wojnie? Czy przeżyją ją? Samo ukazanie losów tych chłopców w rzeczywistości wojennej jest bardzo plastycznie ukazane. Słowa ukazują też i brutalność tego, co się dzieje na froncie. Obala także mit, iż bycie na froncie wcale nie wpływa na człowieka.
Remarque na podstawie swoich wspomnień z frontu stworzył "Na Zachodzie bez zmian". Nie jest to książka, w której bohaterowie są sztuczni. Remarque dzięki latom spędzonym na wojnie podkreśla niepokój bohaterów i odczucia wewnętrzne narratora. Czytelnik chcąc niechcąc zadaje sobie pytania-Co ja zrobiłbym na ich miejscu? Czy dałbym sobie rade będąc na jego miejscu? Co ich czeka po wojnie? Czy przeżyją?
Książka polecona przez polonistkę. Z początku niechętnie sięgnęłam po nią, ale po lekturze..  nie żałuję.
Warto krótko wspomnieć też historię autora po wydaniu Na Zachodzie bez zmian. W latach 30. XX wieku do władzy dochodzi Hitler. Dochodzi też do publicznego palenia książek. Wśród nich jest też książka Remarque'a. Propaganda głosi iż Remarque jest Żydem a jego udział w wojnie był nieznaczny. Erich Maria Remarque zmarł w 1970 roku.

Mimo wielu trudów-udało się. Jest kolejna recenzja... i 2 małe ogłoszenia.
1. W kolejce grzecznie czekają Rok 1984, Anna Karenina i coś, co do chwili publikacji niech zostanie tajemnicą :).
2. W związku z moimi refleksjami nt. wypracowania na maturze powzięłam jedną myśl-założenie zeszytu lektur. Takie własne opracowanie pomogło mi na egzaminie gimnazjalnym to i może pomoże na maturze :). Od lipca do sierpnia (nie wiem w jakiej formie) wrzucę coś na bloga z lektur z gimnazjum czy liceum. Lektura z gimnazjum też może być przydatna :) Jeden motyw lubi bywać w wielu książkach :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz