sobota, 13 września 2014

#2 Zeszyt lektur-Romeo i Julia

W zeszłym tygodniu się przejechałam i zamiast dać wam post w piątek, dałam w niedzielę. Dziś staram się naprawić błąd i dać w piątek piątkowy zeszyt lektur.
BIOGRAM TWÓRCY
1564-narodziny Williama Shakespeare'a w Stratford-upon-Avon
1571-rozpoczęcie nauki w szkole średniej
1582-ślub z Anną Hathaway
1586-Szekspir dołącza do grupy teatralnej
1599-współpraca z The Globe
1616-śmierć Williama Shakespeare'a

Z biogramu wynika, że Szekspir urodził się w XVI wieku. Sinusoida wskazuje, że to twórca renesansowy. Z osobą pisarza wiąże się pewien wątek a nawet zagadka, o której wspomnę później. O ten wątek pojawiają się głównie pytania na etapie liceum, bo ja osobiście w gimnazjum się z nim nie spotkałam.

ELEMENTY ŚWIATA PRZEDSTAWIONEGO

czas i miejsce akcji:od niedzieli rano do piątkowej nocy, Werona (przypuszczalnie rok 1591 bazując na wspomnieniach Marty z 1580, o których mówi wspomina, że minęło 11 lat), Mantua (miejsce wygnania Romeo)
bohaterowie:
POSTACIE TYTUŁOWE:
Romeo-wywodzi się z rodu Montekich (pojawiają się także pisownie Montecchi, Montecki), zakochany w Julii z rodu Kapuletów
Julia-wywodzi się z rodu Kapuletów (pojawia się także wersja Capuletti), kocha Romeo z rodu Montekich
POSTACIE DRUGOPLANOWE
Pan i Pani Kapulet-rodzice Julii, postanawiają wydać córkę za Parysa.
Tybalt-krewny Julii, ginie w wyniku walki z Romeo
Starzec-stryjeczny brat Pana Kapuleta
Parys-krewny księcia Werony, niedoszły mąż Julii
Samson i Grzegorz-słudzy domu Kapuletów
Marta-mamka Julii
Pan i Pani Monteki-rodzice Romea
Benwolio-synowiec Montekiego
Merkucjo-krewny księcia, przyjaciel Romea
Abraham i Baltazar-słudzy domu Montekich
Ojciec Laurenty-zakonnik, sprzyja zakochanym
POSTACIE EPIZODYCZNE:
aptekarz, dowódca warty, książę Eskalus, Jan, Trzej Muzykanci, obywatele Werony, Paź Parysa, Piotr

Gdyby przedstawić bohaterów w formie graficznej, praktycznie byłoby utworzyć dwa domki. Problem powstaje przy osobie ojca Laurentego, który nie był ani za Montekimi ani za Kapuletami, ba, wręcz chciał pojednania rodów. Jego należy umieścić pomiędzy domami. Postaci epizodyczne znajdą zaś swoje miejsce na świecie pod domami, nie są aż tak ważne dla całej akcji

PLAN WYDARZEŃ

1.Kłótnia zwaśnionych rodów
2.Zaproszenie na ucztę Kapuletów
3.Przybycie Romea na bal
4.Pojawienie się Julii
5.Spotkanie i miłość od pierwszego wejrzenia
6.Wyznanie miłości
7.Rozmowa z ojcem Laurentym
8.Wtajemniczenie Marty
9.Ślub Romea i Julii
10.Śmierć Merkucja z ręki Tybalta
11.Zemsta Romeo
12.Wygnanie Romea
13.Decyzja ojca o ślubie Julii i Parysa
14.Pożegnanie kochanków
15.Plan uniknięcia ślubu
16.Zażycie mikstury
17.Pozorna śmierć Julii
18.Przekazanie Romeowi niekompletnych informacji o Julii
19.Opracowanie planu samobójstwa
20.Niedostarczenie Romeowi listu
21.Zabicie Parysa
22.Samobójstwo Romea
23.Przebudzenie się Julii i jej późniejsze samobójstwo
24.Odkrycie śmierci dzieci, zgoda między rodami

PROBLEMATYKA
Miłość w świetle konfliktu między rodzinami. Czy to jest możliwe? Czy miłość może być ponad wszelkie swary? Julia pyta się ukochanego, czemu on jest Romeo. Są gotowi wyzbyć się nazwisk, aby móc się kochać i być razem szczęśliwi. Jednak splot wydarzeń (zabicie przyjaciela Romea i odwet młodzieńca) nie pomagają młodym. Nawet ojciec Laurenty nie był w stanie doprowadzić całej historii do szczęśliwego zakończenia. Dwoje młodych ludzi się zabiło. Pokochali się miłością ponad kłótnie rodzin, odwzajemniali własne uczucia. I pozostaje tylko pytanie-czy gdyby oni się nie zabili, to czy doszłoby do pojednania?

CECHY GATUNKU

Gatunek użyty w tym dziele to dramat szekspirowski. Główne cechy to zerwanie z jednością miejsca i czasu, pokazanie scen krwawych, występuje wątek zwaśnionych rodzin i wątek nieszczęśliwej miłości. Kiedy w antycznym dramacie dominował moment katharsis (oczyszczenia, wzbudzenia w odbiorcy litości), u Szekspira koniec jest tragiczny. Mamy także rozłam przy losie bohaterów. Jak np. w Królu Edypie o losie władcy decyduje fatum, to w dziełach Szekspira los jest w ręku bohaterów.

INNE WAŻNE INFORMACJE

Czy William Szekspir to naprawdę William Szekspir?To o tym wątku wspomniałam na początku. Jednak co może budzić wątpliwości?
1.Edukacja. Szekspir ukończył odpowiednik szkoły podstawowej.
2.Obycie w towarzystwie. Osoba po szkole podstawowej nie ma raczej szans na odpowiednie zachowywanie się na dworze. Zwłaszcza, że Szekspir nie wywodził się z warstw arystokratycznych (matka była ziemianką, ojciec był urzędnikiem)
3.Pusty okres, lata 1585-1592. Przypuszczalnie wtedy Szekspir mógł pogłębić swoją edukację, jednak nie ma żadnych źródeł mówiących o tym, co się z nim wtedy działo.
Istnieje także przypuszczenie, że to, co przypisujemy Szekspirowi stworzył ktoś inny, a Szekspir to po prostu przetworzył. Wysnuto również przypuszczenie, że dzieła przypisane Szekspirowi tworzyła królowa Elżbieta, ale nie przystało w tamtej epoce tworzyć kobiecie, szczególnie królowej .

Ekranizacja dramatu przez Buza Luhrmanna
W 1996 roku miała miejsce premiera ekranizacji "Romeo i Julia". Odpowiedzialny za reżyserię był Buz Luhrmann. To nie była typowa ekranizacja. Akcję przeniesiono ze średniowiecznej Werony do współczesnego miasta Verona Beach. Jedyne co zostało z Szekspira to dialogi. W rolach głównych Leonardo di Caprio i Claire Danes. O tym filmie w bliskiej przyszłości napiszę osobny post.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz