poniedziałek, 22 września 2014

Zemsta (film)

"Jeśli nie chcesz mojej zguby
Krokodyla daj mi luby!"gatunek:komedia
tytuł:Zemsta
W rolach głównych: Janusz Gajos jako Cześnik Maciej Raptusiewicz i Andrzej Seweryn jako Rejent Milczek
reżyseria:Andrzej Wajda
na podstawie komedii Aleksandra hrabiego Fredry

Zamek murem podzielony. Tu żyją i mieszkają Cześnik Maciej Raptusiewicz (Janusz Gajos) i Rejent Milczek (Andrzej Seweryn), dwaj antagoniści. Oprócz nich, w zamku mieszkają Podstolina (Katarzyna Skrzynecka), bratanica Cześnika, Klara (Agata Buzek) i syn Rejenta, Wacław (Rafał Królikowski). Klara i Wacław kochają się, ale waśnie między krewnymi nie ułatwiają im tego. Pojawia się także Papkin (Roman Polański), który często kłamie, ale potrafi się zalecać do kobiet, co zamierza wykorzystać Cześnik. Wysyła Papkina do Podstoliny, aby się jej oświadczył w imieniu Raptusiewicza. Misja "samochwały" powiodła się, zaś radość zostaje przerwana przez naprawę muru. Cześnik, który chce się pozbyć Rejenta nie chce naprawy muru, zaś Rejent ani myśli opuścić zamek i mur próbuje naprawiać. Aby uprzykrzyć sąsiadowi życie, Milczek doprowadza do zaręczyn Podstoliny i Wacława, co nie jest w smak Raptusiewiczowi, który i tym razem chce postawić na swoim.
Dialog całkowicie oparty na dziele Fredry, choć średnio polecam przed omówieniem lektury. Ukazanie typowych strojów szlacheckich bardziej uplastycznia didaskalia w książkowej wersji Zemsty. Trzeba także posiadać wiele umiejętności aktorskich, aby tak wspaniale zagrać postacie tak różniące się od siebie. Szczególnie nerwowy Cześnik musiał być skomplikowaną do odegrania postacią. Ujrzenie niektórych scen podkreśla tylko ich humor i wyjątkowość. Czytanie o dyktowaniu listu może wywołać uśmiech na twarzy, zaś ujrzenie tego powoduje salwę śmiechu. Lecz może to tylko ja po dwóch latach od przeczytania lektury włączyłam film i się śmiałam, przypominając sobie treść?
Swoją drogą-polecam film, w planach mam obejrzenie wcześniejszej wersji filmowej Zemsty i pojawi się na pewno porównanie wersji Andrzeja Wajdy i wersji Antoniego Bohdziewicza i Bohdana Korzeniowskiego. Pytanie tylko-kiedy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz