niedziela, 15 lutego 2015

Tag na walentynki, czyli moje ulubione książkowe pary

To nie jest tag typowo z internetu czy innego bloga. Jest to mój osobisty tag, który wymyśliłam na potrzeby wczorajszego dnia. Jak ktoś się zainspiruje nim, proszę bardzo. A teraz zmierzam do sedna wpisu, czyli do moich pięciu ulubionych par książkowych. UWAGA! Wpis może zawierać sporo streszczeń, czytasz na własną odpowiedzialność.


Hazel Grace i Gus (John Green, Gwiazd naszych wina)

 

 Hazel i Gus spotkali się na grupie wsparcia dla ludzi, którzy walczą z nowotworami. Łączą ich wspólne zainteresowania oraz chęć poznania zakończenia losów bohaterki książki, którą wspólnie polubili. Pierwsza miłość, podróż i kończący się czas. Ta para znalazła się na 10 miejscu, ze względu na to, iż razem pojechali do Holandii dowiedzieć się o dalsze losy bohaterki książki.


Emilka i Tadzio (Lucy Maud Montgomery, trylogia przygód Emilki)

Uczucie tego dwojga wyklarowało się w trzeciej części Emilki (Emilka na falach życia). Do tego momentu Emilka była zaręczona z Dean'em a Tadzio z Ilsą. Niestety, w uczucie młodej pisarki i młodego artysty wplątała się matka chłopaka. No cóż, miłość i nie takie rzeczy przezwycięża
Roonie i Will (Nicholas Sparks, Ostatnia piosenka książka/film)

Tych dwoje spotkało się na meczu siatkówki. On grał a ona rozmyślała, za jakie grzechy musi siedzieć przez całe wakacje u ojca. Pomimo wielu różnic młodzi zakochali się. połączyło ich między innymi pilnowanie.... żółwi.Rilla i Krzyś (Lucy Maud Montgomery, Rilla ze Złotego Brzegu)

I tu właśnie nastąpi jeden z największych skrótów, przed którymi przestrzegałam na wstępie. Rilla jest najmłodszym dzieckiem Ani i Gilberta. Akcja toczy się w trakcie I wojny światowej. Na samym początku wyjeżdża najstarszy z rodzeństwa, Jim. Po nim do wojska zaciągają się Walter i Shirley. Rilla zaś zostaje w Glen St. Mary. Jest nie tylko najmłodsza z całej gromadki Blythe'ów, ale brakuje jej ambicji. Krzyś jest zaś synem Ewy i Owena Fordów, zaprzyjaźnionych z Blythe'ami. Młody Ford zaciąga się do wojska, gdy tylko jego stan zdrowia się poprawia. Przez okres wojny Rilla z próżnego dziecka przemienia się w młodą, dzielną kobietę, która wyzbywa się całkowicie nawyku seplenienia. No może poza powrotem Krzysia z wojny, kiedy przychodzi do jej domu....


Ania i Gilbert (Lucy Maud Montgomery, cykl o Ani z Zielonego Wzgórza)

Kto oglądał film bądź czytał cały cykl, ten wie, że oni będą razem. Zresztą, czy byłby sens, aby Ania przyłożyła Gilbertowi tabliczką w głowę? Zresztą losy Ani i Gilberta są bardzo ciekawie opisane, zaś w wersji filmowej bardzo romantyczne było rozdzielenie ich wojną. To osobisty wybór, które przedstawienie tej pary bardziej wam przypadła do gustu (osobiście wolę książkową).Pięć par z przewagą par wykreowanych przez L. M. Montgomery. Uzasadnienie DLACZEGO ONI bez podawania dużej ilości treści było trudne. Przy Ostatniej piosence i Gwiazd naszych wina podałam jeszcze linki do recenzji. Dla tych, którzy śledzą losy wpisu o TFiOS-do końca lutego powinien ukazać się wpis o tym filmie.


A na koniec pytanie do Was-jaka jest wasza ulubione pięć par książkowych?

4 komentarze:

Mika M pisze...

Lubię czytać takie książki - w ogóle lubię czytać o miłości te najbardziej przypadają mi do gustu .

Mól Książkowy pisze...

Ja ogólnie nie przepadam za motywem miłości w książkach, bo to komplikuje odbiór treści. Szczególnie, jeśli książka jest zaszufladkowana jako lektura szkolna-wtedy wiadomo, że się idealnie wpisze w jakieś wypracowanie.

Mr K. pisze...

Dokładnie!

Mól Książkowy pisze...

"Dokładnie" w sensie odbiór książki czy w sensie wypracowana ;)?

Prześlij komentarz