środa, 27 maja 2015

Kochanym Mamom o Mamach w książkach

Tak, wczoraj był Dzień Matki. Tak, mój Internet jest jak moje zdrowie - wręcz go nie ma. Może piszę to za późno, ale nie warczcie na swoje matki niezależnie od dnia. Cokolwiek by to miało znaczyć, taką radę dał nam historyk. Oto 6 mam, które przyszły mi do głowy na lekcji właśnie historii. Będę wspominała o mamach, które pojawiły się w książkach zrecenzowanych oraz książkach czekających na publikację. UWAGA! Możecie spodziewać się spojlerów.


Lily Potter (mama Harry'ego, seria o Harry'm Potterze)

Dowiadujemy się o niej, że pochodziła z mugolskiej rodziny oraz... że oddała życie za swojego syna w starciu z Voldemortem. Jak dotąd Harry spotkał ją przy zwierciadle oraz dostał od Hagrida album ze zdjęciam (jestem dopiero przy trzecim tomie, nie bijcie). Należy także oddać pokłon Lily, która nie umarła uciekając, a umarła dlatego, że chciała w ten sposób ochronić swoje dziecko. Po jej śmierci Harry trafił do starszej siostry Lily, której nie pasowała w rodzinie siostra z magicznymi mocami. Stąd Harry przez długi czas nie wiedział nic a nic o poświęceniu własnej matki.

Molly Weasley (mama rodzeństwa Weasley'ów, seria o Harry'm Potterze)

Dlaczego umieściłam ją w tym spisie? Może dlatego, że wychowała sześciu synów i córkę. Ponadto powiedziała Harry'emu jak się dostać na peron 9 3/4, Spodobało mi się, jak wysłała bardzo specyficzny list do swojego najmłodszego syna, Rona, po jeszcze "weselszym wydarzeniu. Przybyła do Hogwartu także w tej części, kiedy to z pierwszoroczną Ginny stało się.... no cóż, okropnego, skoro ściągnęli rodziców do Hogwartu. Utrzymanie sześciu synów, córki i męża w ryzach to rzeczywiście prawdziwe wyzwanie.

Berta Shirley (mama Ani Shirley, cykl o Ani z Zielonego Wzgórza, Droga do Zielonego Wzgórza)

Mama Ani zmarła, kiedy ta miała 3 miesiące. Ania nie miała nic po matce. Wiedziała o niej tylko tyle, ile powiedziały jej opiekunki. Jednak z Drogi do Zielonego Wzgórza dowiadujemy się wiele rzeczy o Bercie, o tym jak żyła podczas ciąży i trzy miesiące po narodzinach dziewczynki. Chociaż Ania nie była jakaś piękna, dla Berty była najpiękniejsza na świecie. 
Ania Blythe (mama Joy, Jima, Waltera, Nan, Di, Shirley'a i Rilli, cykl o Ani z Zielonego Wzgórza)

Ania przed ślubem z Gilbertem matkowała dzieciom swoich opiekunów, później Tadziowi i Toli a następnie swoim dzieciom - Jimowi, Walterowi, Ani, Dianie (zwanymi Nan i Di), Shirley'owi i Bercie Marilli zwanej Rillą. Już po tym, jak wypisałam wam imiona dzieci Ani i Gilberta widać, które nie przetrwało wieku niemowlęcego. Ania w Rilli ze Złotego Brzegu umierała ze strachu w obawie o synów, którzy pojechali walczyć na froncie. Trzymała także kciuki za Rillę, która w tym okresie wzięła na siebie dwa, poważne obowiązki.
Lovis (mama Ronji, Ronja, córka zbójnika)

Kiedy Ronja uciekła z domu Lovis wysyłała któregoś ze zbójców z prowiantem dla dzieciaków a nawet sama przyszła do córki. Dla Mattisa, ojca Ronji, fakt, że córka zadaje się z synem Borki był tragedią. Lovis zaś była bardziej tolerancyjna w tym kontekście. No i potrafiła twardą ręką utrzymać w ryzach herszta bandy i bandę.
Frannie (mama Hazel Grace, Gwiazd naszych wina)


Frannie poświęciła się, kiedy usłyszała o chorobie córki. Kiedy Gus wybrał swoje marzenie, pojechała z nim i Hazel do Holandii. Ponadto zawoziła ją na spotkania grupy dla dzieciaków, które są nieuleczalnie chore. No i była oparciem dla swojego dziecka.Gdyby zastanowić się bardziej, znalazłabym więcej mam, które dla swoich dzieci są bardzo ważne.  Wniosek? Niezależnie, czy jesteś śmiertelnie chory, trwa wojna, twój ojciec to herszt i nie podoba się to tobie bądź jesteś sierotą Twoja mama cię kocha. Więc warcz na nią jak najmniej i spędź z nią tyle czasu ile możesz. Nawet, jeśli macie czytać wspólnie książki. To także coś.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz